تبلیغات
دانستنی ها - کشف ذره بوزون هیگز (سرن)
دانستنی ها
وقت خشم و وقت شهوت مرد کو طالب مردی چنینم کو به کو

بوزون هیگز چیست؟
براساس مدل‌هایی که تکامل عالم را بررسی می‌کند، می‌دانیم در ابتدای شکل‌گیری عالم ذرات جرم نداشتند. اما در دوره‌ای نسبتا کوتاه، هر یک از ذرات جرم مشخصی را به دست آوردند و این جرم ذرات بود که روند بعدی تکامل عالم را مشخص کرد. برخی از ذرات مانند فوتون‌ها که ذرات تشکیل‌دهنده نور هستند، بدون جرم ماندند و توانستند بدون محدودیت در عالم سفر کنند؛ برخی دیگر اما جرم پیدا کردند و رفتارشان تغییر کرد. سوال مهمی که در دنیای فیزیک وجود دارد، این است که چه چیزی باعث شد تا ذرات عالم جرم‌دار شوند؟
برای اینکه اهمیت این داستان را بهتر درک کنید، نگاهی به جهان اطرافتان بیاندازید: جهان اطراف ما از مواد مختلفی ساخته شده است. من و شما و هر آنچه می‌بینید، هر یک از ترکیبات و مواد گوناگونی تشکیل شده‌اند. اما اگر اندکی دقیق‌تر نگاه کنیم، می‌بینیم همه این مواد قابل تبدیل به تعداد محدودتری از ذرات تشکیل‌دهنده هستند. برای مثال همه اشیا از مولکول‌هایی تشکیل شده‌اند.
تنوع و تعداد این مولکول‌ها بسیار زیاد است اما هر ترکییی که داشته باشند، قطعا از عناصر محدودی شکل گرفته‌اند که آنها را در طبیعت می‌شناسیم. همه این عناصر به نوبه خود از ذرات بنیادی‌تری به نام الکترون، نوترون‌ و پروتون شکل گرفته‌اند و خاصیت مختلف هر یک از آنها به این برمی‌گردد که چه ترکیبی از این سه ذره در کنار هم قرار گرفته باشند.
برخی از این ذرات به نوبه خود از ذرات بنیادی‌تری شکل گرفته‌اند. بررسی این ذرات بنیادی می‌تواند ما را به درک جهان اطرافمان یاری کند. ترکیب این ذرات که آنها را ذرات زیر اتمی می‌نامند، کمک می‌کنند بفهمیم چه قوانینی بر جهان ما حاکم است. اهمیت این دنیای فوق‌العاده کوچک مقیاس و در عین حال فوق‌العاده مهم باعث شده تا گروهی از دانشمندان تمام تمرکز و هم و غم خود را به رازگشایی از این جهان شگفت و توصیف آن با کمک نظریه ذرات بنیادی مبذول کنند.
نظریه ذرات بنیادی مانند هر نظریه دیگری در دنیای علم بر مبنای مشاهده‌ها شکل می‌گیرد، پدیده‌ها را پیش‌بینی می‌کند و در برابر آزمایش‌های جدید محک می‌خورد و اگر از آن سربلند بیرون آید مستحکم‌تر شده و اگر در آزمایشی شکست بخورد نظریه دیگری را باید بر مبنای نتایج جدید تدوین کرد. به همین دلیل برای توصیف یک پدیده، گاهی نظریات مختلفی مطرح می‌شود که هر کدام بتواند بهتر از پس چالش‌های پیش‌رو برآید، جای پایش محکم‌تر می‌شود و بیشتر مورد قبول قرار می‌گیرد.

 


مدل استاندارد ذرات بنیادی
در نظریه ذرات بنیادی نیز نظریه‌ای به نام مدل استاندارد ذرات بنیادی وجود دارد که بدون ورود به جزئیات فنی و دشوار آن، می‌توان آن را نظریه‌ای توصیف کرد که تلاش دارد به روان‌ترین شکل رفتارهای حاکم بر ذرات بنیادی را توصیف کند و توضیحی بر دلیل رفتارهای آنها ارائه دهد.
بوزون هیگز در این نظریه است که نقش مهمی ایفا می‌کند. بار دیگر و بدون وارد شدن به جزئیات فنی بیایید به این سوال بیندیشید که ویژگی یک جسم چه مواردی است؟ مثلا خود شما، یا هر چیز دیگر. فارغ از مشخصات ظاهری برخی از ویژگی‌های یک جسم، بنیادی و اساسی به‌شمار می‌رود. یکی از این موارد جرم یک جسم است (که البته می‌توانید آن را نوعی انرژی به دام افتاده در آن جسم نیز تصور کنید). اگر از شما بپرسند چقدر جرم دارید، ممکن است بگویید مثلا 60 کیلوگرم و اگر از شما بپرسند چرا جرم شما این عدد است، خواهید گفت که بدن من از موادی تشکیل شده که هر یک از آنها جرمی دارند و مجموعه جرم آنها به این عدد می‌رسد. این فرآیند خرد کردن را می‌توانید آن‌قدر ادامه دهید تا به ذرات بنیادی برسید.
اما از آن بیشتر نمی‌توانید پیش روید. بخشی از مواد تشکیل‌دهنده بدن شما الکترون‌ها هستند. چرا یک الکترون مقدار مشخصی جرم دارد و چرا این مقدار برای ذرات بنیادی مختلف متفاوت است؟ برای مثال چرا یک الکترون مقدار جرم مشخصی دارد که از پروتون و نوترون کمتر است، اما از ذراتی مانند فوتون یا نوتریونوها که تقریبا بدون جرم هستند، بیشتر است؟ چه چیزی باعث می‌شود که یک ذره جرم مشخصی را داشته باشد و به عبارت دیگر، در دنیای فیزیک ذرات چه عاملی باعث می‌شود جرمی خاص به ذره‌ای خاص اختصاص یابد؟ این یکی از معماهای مدل استاندارد به شمار می‌رود و در دهه 1960/1340، پیترهیگز نظریه‌ای را مطرح کرد که به نام میدان هیگز معروف شد و می‌توانست این مساله را توجیه کند.

 

نظریه هیگز
براساس نظریه هیگز، کل جهان ما را میدان هیگز فرا گرفته است. برای این‌که تصوری از میدان داشته باشید، میدان آشناتر الکترومغناطیس را در نظر بگیرید. همه شما احتمالا این آزمایش معروف را یا انجام داده‌اید یا دیده‌اید که یک آهن‌ربا را زیر یک کاغذ می‌گذاریم، روی کاغذ براده‌های آهن می‌ریزیم و می‌بینیم که این براده‌ها در مسیرهای مشخصی که خطوط میدان مغناطیسی هستند، قرار می‌گیرند. در واقع آهن‌ربا یک میدان مغناطیسی دارد که بر موادی که خاصیت فلزی دارند تاثیر می‌گذارد.
براساس نظریه هیگز، مهم نیست اطراف یک جرم باشید یا جایی که فکر می‌کنید خلأ است؛ همه جا میدان هیگز وجود دارد. اگر می‌خواهید تصور بهتری از نوع حضور این میدان داشته باشید، یک آکواریوم را تصور کنید که پر از آب است. برای ماهی‌ای که درون این آکواریوم است شاید بقیه فضای آکواریوم خالی به نظر آید، اما می‌دانیم که مملو از ماده‌ای به نام آب است که این آب عمدتا از ماده‌ای به نام مولکول آب یا H2O تشکیل شده است. میدان هیگز هم به همین ترتیب همه جا را در بر گرفته، ولی به جای مولکول‌های آب از ذره‌ای بنیادی به نام بوزون هیگز تشکیل شده است. این ذره بنیادی جرم مشخصی دارد و نسبتا ذره سنگینی به شمار می‌رود، اما مهم‌تر از جرم خودش این ویژگی مهم را دارد که با ذرات بنیادی دیگر اطراف خودش واکنش نشان می‌دهد. مثل ذرات براده آهن که در میدان مغناطیسی واکنش نشان می‌دادند و در مسیرهای مشخصی قرار می‌گرفتند هر ذره با این بوزون‌های هیگز در حال واکنش دادن است. آنچه ذره هیگز را مهم می‌کند، این است که بر اساس این نظریه، نوع و قدرت واکنش بوزون‌های هیگز با مواد و ذرات بنیادی اطرافش معلوم می‌کند که آن ذره چقدر جرم داشته باشد. یعنی جرم الکترون به دلیل قدرت واکنش الکترون‌ها با بوزون هیگز است. اگر فوتون تقریبا بدون جرم است به این دلیل است که واکنشش با بوزون‌های هیگز بسیار ضعیف است و در عوض الکترون واکنش قوی‌تری دارد.
از طرف دیگر چون بوزون‌های هیگز همه جای میدان هیگز قرار دارند و همه عالم را پر کرده‌اند (مانند آب درون آکواریوم) پس یک ذره مانند الکترون یا فوتون فارغ از این‌که کجای عالم قرار دارد، به‌طور دائمی در حال واکنش با بوزون هیگز است و در نتیجه جرم ثابتی دارد.
به این ترتیب در مدل استاندارد ذرات بنیادی بوزون‌های هیگز می‌توانند توضیح دهند که چرا هر ذره جرم مخصوص به خود را دارد. اما این ذره تا پیش از این، یک ذره نظری بود که هرگز در آزمایشگاه مشاهده نشده و تنها حاصل محاسبات ریاضیاتی بود. این ذرات را تنها می‌توان زمانی آشکار کرد که بتوانیم برخوردهای بزرگی را میان ذرات بنیادی ایجاد کنیم و در شرایط آشوبناک و آزاد شدن انرژی حاصل از برخورد، این شانس را به وجود بیاوریم که این ذره برای مدتی ظاهر شود و آن را آشکار کنیم. یکی از دلایل اصلی و هدف‌های علمی اولیه ساخت شتاب‌دهنده بزرگ‌هادرونی در مرکز تحقیقات سرن نیز تلاش برای آشکار کردن این ذره و تایید وجود آن بود. البته اگر تلاش سرن هم مانندتواترون در آزمایشگاه ملی فرمی به ثمر نمی‌رسید و بوزون هیگز پیدا نمی‌شد هم اتفاق مهمی در دنیای فیزیک محسوب می‌شد، چراکه صورت دانشمندان باید سراغ نظریات پیچیده تری برای توجیه جرم مواد بروند که به نام نظریات فارغ از هیگز معروف هستند.
طبقه بندی: فیزیک(دانلودکتب)، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 آبان 1391 توسط میلاد | نظرات()
http://lenino.info/photos/123
یکشنبه 18 فروردین 1398 06:05 ق.ظ
スーパーコピーロレックス,ロレックスコピー腕時計老舗
star wars rebels recon mission hack
جمعه 4 اسفند 1396 09:09 ب.ظ
من حتی نمی فهمم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این را منتشر کنم
خوب بود من نمی دانم شما چه کسی هستید، مطمئنا شما
می خواهید به یک وبلاگ نویس معروف اگر شما نیست
قبلا، پیش از این. به سلامتی!
livejasmin free credits hack
جمعه 4 اسفند 1396 03:25 ق.ظ
من اغلب وبلاگ می نویسم و ​​به طور جدی از اطلاعات شما تشکر می کنم. این مقاله واقعا علاقه من را به خود جلب کرده است.
من میخواهم از وبلاگ شما یاد بگیرم و برای یک بار در هفته جزئیات جدید را بررسی کنم.
من هم به RSS خوراک شما مشترک هستم
free Nintendo Switch
شنبه 25 آذر 1396 11:52 ب.ظ
با تشکر از شما برای نوشتن خوب این در واقع یک حساب کاربری اوقات فراغت بود.
نگاهی پیچیده به دور اضافه شده از شما دلپذیر! به هر حال، ما چطور می توانیم در ارتباط باشیم؟
cam4 token hack v3.8
سه شنبه 21 آذر 1396 09:27 ب.ظ
Hmm هر کس دیگری مشکلی با تصاویر موجود در بارگیری این وبلاگ دارد؟
من سعی میکنم بفهمم که آیا مشکلش در پایان من است یا اینکه این وبلاگ است.
هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
Karina
جمعه 17 آذر 1396 07:27 ق.ظ
I enjoy, result in I found just what I was having a look for.
You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.

Bye
imvu hacks
چهارشنبه 15 آذر 1396 09:27 ب.ظ
با درود! توصیه های بسیار مفید در این مقاله!
این تغییرات کوچکی است که بزرگترین تغییرات را ایجاد می کند.
تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
std testing price
پنجشنبه 18 آبان 1396 08:05 ب.ظ
Howdy I am so grateful I found your site, I really found you by
error, while I was searching on Digg for something else,
Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a
all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked
it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
read more, Please do keep up the superb b.
best psychic reading
شنبه 13 آبان 1396 09:15 ب.ظ
برای دریافت جدیدترین اطلاعات شما باید یک بازدید سریع از طریق وب و اینترنت انجام دهید، این وبسایت را به عنوان یک
بهترین سایت برای جدیدترین به روز رسانی
ask a psychic
شنبه 13 آبان 1396 09:01 ب.ظ
هیا! من در حال کار در حال مرور وبلاگ خود از آیفون جدید سیب هستم!

فقط می خواستم بگویم دوست دارم از طریق وبلاگ خود خواندن داشته باشم و منتظر تمام پست های شما باشم!
کار برجسته نگه دارید!
best psychic medium
شنبه 13 آبان 1396 08:36 ب.ظ
سلام! من متوجه شدم که این تا حدودی موضوع است اما من نیاز دارم
بپرس آیا مدیریت یک وبسایت معتبر مثل شما نیاز به مقدار زیادی کار دارد؟

من با نام تجاری جدید برای مدیریت یک وبلاگ است، اما من در روزنامه خود را هر روز بنویسید.

من می خواهم یک وبلاگ بنویسم تا بتوانم تجربه و احساسات خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارم.
لطفا به من اطلاع دهید اگر پیشنهاد یا راهنمایی دارید
وبلاگ نویسان مشتاق جدید. قدردانی آن
chaturbate free tokens hack
سه شنبه 9 آبان 1396 07:04 ب.ظ
Howdy! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
Does managing a well-established blog like yours take a lot
of work? I am brand new to blogging but I do write in my diary on a
daily basis. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and thoughts online.
Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
Appreciate it!
hack clash royale
دوشنبه 8 آبان 1396 03:38 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این یک مقاله واقعا هوشمندانه نوشته شده است.

من اطمینان دارم که آن را نشانه گذاری کنم و دوباره برگردم
اطلاعات مفید خود را بیشتر بخوانید. از پستتان ممنونم. مطمئنا برگشتم
chaturbate currency hack
دوشنبه 8 آبان 1396 02:19 ب.ظ
وای! در نهایت من یک وب سایت از جایی که می توانم واقعا را دریافت کردم
اطلاعات مفید در مورد مطالعه و دانش من.
cheap phone psychic reading
دوشنبه 8 آبان 1396 07:47 ق.ظ
این مقاله واقعا یک دلپذیر است که به بازدیدکنندگان وب جدید کمک می کند،
کسانی که مایل به وبلاگ نویسی هستند.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 06:00 ق.ظ
سایت بسیار خوبی است که در اینجا پیدا کرده اید.. برای نوشتن با کیفیت بالا مشکل است
مثل شما این روزها من صادقانه از مردم مثل شما قدردانی میکنم!

مراقب باش!!
free std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 04:59 ق.ظ
من اطلاعات ارزشمندی را که در مقالات خود ارائه می دهید دوست دارم.
من وبلاگ خود را نشانه گذاری میکنم و به طور منظم اینجا را چک میکنم
من کاملا مطمئنم که من چیزهای جدیدی را در اینجا یاد می گیرم!
موفق باشید برای بعدی!
private std screening
دوشنبه 8 آبان 1396 04:37 ق.ظ
سهم برجسته! من فقط این را به یک همکار که داشتم فرستادم
در حال انجام یک تکالیف کوچک در این مورد است. و او در واقع به من دستور داد تا صبحانه بخرم...
لول بنابراین اجازه می دهم این را دوباره بخوانم.... متشکرم برای غذا!!
اما آره، برای صرف وقت برای بحث
این موضوع اینجاست در وب سایت شما.
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 04:12 ق.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک طرح با نام تجاری جدید در جامعهمان باز می کنیم.
وب سایت شما با اطلاعات مفید برای کار به ما ارائه داد.
شما کار بزرگی انجام داده اید و کل جامعه ما می تواند از شما سپاسگزار باشد.
std testing near me
دوشنبه 8 آبان 1396 03:53 ق.ظ
قطعه نوشتن نیز سرگرم کننده است، اگر بعدا با آن آشنا شوید می توانید آن را بنویسید
دشوار است برای نوشتن
cheap phone psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 03:32 ق.ظ
از آنجا که مدیر این وب سایت کار می کند، هیچ تردیدی وجود ندارد
به علت ویژگی های آن، به سرعت شناخته خواهد شد.
myfreecams token
شنبه 29 مهر 1396 10:50 ب.ظ
وبلاگ عالی شما در اینجا.. دشوار است پیدا کردن نوشتن کیفیت مانند خود را در حال حاضر.
من واقعا از افرادی مثل شما قدردانی میکنم مراقب باش!!
real psychics
چهارشنبه 19 مهر 1396 08:19 ب.ظ
چطوری کسی که در گروه فیس بوک من این سایت را با ما به اشتراک گذاشته است
آمد تا نگاه کند من قطعا این اطلاعات را دوست دارم. من نشانه گذاری شده ام و خواهد بود
توییتر این را به طرفداران من! وبلاگ فوق العاده و فوق العاده
طرح.
How do you prevent Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:05 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?
What is the Ilizarov method?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:45 ق.ظ
Hello! I just want to offer you a big thumbs up for your excellent information you've got right
here on this post. I'll be coming back to your website for
more soon.
How can I increase my height after 18?
شنبه 14 مرداد 1396 01:18 ق.ظ
Great web site. A lot of helpful info here.
I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.
And of course, thank you for your sweat!
foot pain from walking
سه شنبه 13 تیر 1396 02:22 ق.ظ
Thanks for finally writing about >دانستنی ها - کشف ذره بوزون هیگز (سرن) <Liked it!
http://stephinesvedine.wordpress.com/2015/06/22/can-hammer-toes-contribute-to-tingling
شنبه 30 اردیبهشت 1396 01:03 ب.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!

It's on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:05 ب.ظ
You need to be a part of a contest for one of the finest websites on the net.
I will highly recommend this website!
فاطمه
چهارشنبه 21 آبان 1393 05:58 ب.ظ
سلام
ممنون از سایت خوبتون ،بنده سایت شما رو لینک کردم.

خوشحال میشم شمام سایت منو لینک کنین.
آدرس: http://www.bestblogs.ir
عنوان: همسریابی

سایت من مطالب مفید و بسیار مهمی در رابطه با فعالیت جوانان در سایت های همسریابی ارائه میکند که بهتر است هر جوانی که قصد ثبت نام در این سایت ها رو دارد قبلش این مطالب رو بخونه.

ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ
پوشیده چون جان می روی اندر میان جان من سرو خرامان منی ای رونق بستان من

چون می روی بی‌من مرو ای جان جان بی‌تن مرو وز چشم من بیرون مشو ای مشعله تابان من

هفت آسمان را بردرم وز هفت دریا بگذرم چون دلبرانه بنگری در جان سرگردان من

تا آمدی اندر برم شد کفر و ایمان چاکرم ای دیدن تو دین من وی روی تو ایمان من

بی پا و سر کردی مرا بی‌خواب و خور کردی مرا در پیش یعقوب اندرآ ای یوسف کنعان من

از لطف تو چون جان شدم وز خویشتن پنهان شدم ای هست تو پنهان شده در هستی پنهان من

گل جامه در از دست تو وی چشم نرگس مست تو ای شاخه‌ها آبست تو وی باغ بی‌پایان من

یک لحظه داغم می کشی یک دم به باغم می کشی پیش چراغم می کشی تا وا شود چشمان من

ای جان پیش از جان‌ها وی کان پیش از کان‌ها ای آن بیش از آن‌ها ای آن من ای آن من

چون منزل ما خاک نیست گر تن بریزد باک نیست اندیشه‌ام افلاک نیست ای وصل تو کیوان من

بر یاد روی ماه من باشد فغان و آه من بر بوی شاهنشاه من هر لحظه‌ای حیران من

ای جان چو ذره در هوا تا شد ز خورشیدت جدا بی تو چرا باشد چرا ای اصل چارارکان من

ای شه صلاح الدین من ره دان من ره بین من ای ای فارغ از تمکین من ای برتر از امکان من
» پست الکترونیک
» تماس با مدیر
» RSS
» ATOM
موضوعات
مطالب اخیر
» iii
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
» Flaw
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :